Zasobniki wody i zbiorniki wody

Zasobnik wody jest zbiornikiem przeznaczonym do jej magazynowania i podgrzewania przez inne urządzenie grzejne, w celach spożywczych lub przemysłowych. Wszystkie oferowane modele są dostępne w różnych wariantach i pojemnościach. Wybór konkretnego rozmiaru urządzenia powinien być podyktowany średnim zapotrzebowaniem na wodę w danym budynku.

Każdy zasobnik wody możemy wykonać z dowolnego surowca, zgodnie z życzeniem klienta. Ze względu na trwałość i bezpieczeństwo rekomendujemy jednak zbiorniki ze stali nierdzewnej.

Zasobniki wody ciepłej

Zasobniki c.w.u. to najczęściej pojemnościowe zbiorniki ze stali nierdzewnej lub innego materiału odpornego na korozję. Mogą być wykonane w wersji ocynkowanej, emaliowanej, malowanej epoksydowo lub nierdzewnej pasywowanej. Magazynowana jest w nich ciepła woda dostarczana przez inny wymiennik ciepła, np. kocioł lub kominek. Zadaniem tego typu zasobników jest współpraca z układami centralnego ogrzewania lub agregatami klimatyzacyjnymi.

Zasobniki buforowe

Zasobniki buforowe pracują na zasadzie zbiorników warstwowych. Ich metoda działania jest analogiczna do baterii gromadzących ciepło. Kiedy główne źródło ciepła przestaje działać, wykorzystywana jest energia zakumulowana przez zasobnik. Urządzenie to może rozdzielić wytwarzanie ciepła od jego zużycia zarówno czasowo, jak i hydraulicznie. Dzięki temu możliwe jest optymalne dostosowanie ilości wytwarzanej energii cieplnej do jego zużycia.

Zbiorniki wody lodowej

Zbiorniki wody lodowej przeznaczone są do współpracy z agregatami klimatyzacyjnymi oraz instalowania w układach chłodniczych. Magazynowany jest w nich czynnik chłodzący, składający się z wody lub wody z dodatkiem glikolu etylenowego, zapobiegającego zamarzaniu cieczy. W przypadku zbiorników wody lodowej bardzo ważne jest zabezpieczenie ich przed wzrostem temperatury i ciśnienia, a także rdzewieniem. Powłokę antykorozyjną uzyskujemy na etapie produkcji, poprzez ocynkowanie ogniowe.

Zbiorniki hydroforowe

Zbiorniki hydroforowe służą do magazynowania wody pod ciśnieniem, w miejscach, które nie zostały przyłączone do publicznej sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, umożliwiające uniknięcie kosztów związanych z podłączeniem do instalacji miejskiej. Tego typu urządzenia wraz z pompami hydroforowymi lub głębinowymi mogą tworzyć zestawy hydroforowe. Ich mniejsze warianty są popularne przy gospodarstwach jednorodzinnych i domkach letniskowych.